General Programin 

FestFoto will be held at Fundação Iberê Camargo – Av. Padre Cacique 2000 – Porto Alegre – Free Entrance

FestFoto Brazil 2019
Exhibitions – April 27 to May 26
Lectures and debates – April 27 to May 1
Saturday – April 27

3 pm – Opening and opening of exhibitions


16h – A Haitian tale – Dialogues with Mateus Bruxel (RS) and Maxony Vertu (Haiti)
Mediation – Maria Helena Bernardes
Location: Auditorium

17:30 – Image and immigration – Conference with Enrico Stefanelli (Photolux / Italy)
Mediation – Sinara Sandri
Location: Auditorium

7 pm Photo Book signs

Sunday – April 28

15h – Global city, random cities – Dialogues with Letícia Lampert and Lívia Pasqual
Mediation – Marco Antonio Filho
Location: Auditorium

4:30 pm – Identity, daily life, resistance – Dialogues with Igor Simıes and Lázaro Roberto
Mediation: Marco Antonio Filho
Location: Auditorium

6 pm – Purgatory – Uruguayan Photography Prize – Conference with Ignacio Iturrioz
Mediation – Sinara Sandri
Location: Auditorium

Tuesday – April 30

17h – The artist in the backyard – Dialogues with Mariane Lima and Eduardo Montelli
Mediation – Taísa Cardoso
Location: Auditorium

18h30 – Collective VEO – Winner of the FestFoto 2019 Convocation – Conference with Flávio Edreira
Mediation – Carlos Carvalho
Location: Auditorium

Wednesday – May 1

15h – Small Germany – Dialogues with Bruna Engel and Larissa Hansen
Mediation – Tiago Coelho
Location: Auditorium

4:30 pm – A thousand years of history are missing – Dialogues with Gabriel Carpes and Clarice Speranza
Mediation – Marco Antonio Filho
Location: Auditorium

18h – South American Dream – Conference with Cristian Ochoa (Chile)
Mediation – Sinara Sandri
Location: Auditorium

Closing of the week of lectures and debates
FestFoto Photobook Library 2019 – from 04/27 to 01/05
from 3:00 p.m. to 7:00 p.m. in the lobby of the Iberê Camargo Foundation
May 26 – Sunday – Closing of the exhibition and the FestFoto 2019
Thematic Exhibitions
Second floor – April 27 to May 26
Room 1 – Humanae – Angélica Dass (Brazil / Madrid)
Room 2 – Collective Show Free Photogram 2019 – Finalists of the Call

VEO Collective – Flavio Edreira (Goiânia / Brazil) – Twenty small gray tiles
Selim Korycki (Poland / Germany) – The Waning Crescent. Lipka Tatars in Poland
Anton Gautama (Indonesia) – Offside
Anselmo Cunha (Porto Alegre) – Occupation Saraí
Labkhand Olfatmanesh (Iran / United States) and Gazelle Samizay (Afghanistan / United States – Bepar (Hop)
Nicolás Vidal (Uruguay) – Witnesses
Michael Danner (Germany) – MIGRATION AS AVANT-GARDE – Video Installation
Ricardo Ribeiro (São Paulo) – Puxirum
Leonardo Carrato (Rio de Janeiro) – In Bora – Beyond Amazon’s Riverbanks
Sebastian Lopez Brach (Argentina) – Can not see the hidden?
Hugo Martins (Bahia / Brazil) – Odù
Ricardo Teles (ão Paulo) – Transbrasilianas
Shinji Nagabe (Brazil / France) – ESPINHA
Ricardo Miguel Hernandez Acevedo (Cuba) – Silent Nation
Sadegh Souri (Iran) – SAMIRA
Pedro Kuperman (Rio de Janeiro) – Jardim de Maria
Majid Asgaripour (Iã) – Dreams and Nightmares
Ian Willms (Canada) – Why We Walk
Alain Schroeder (Belgium) – Who will save the Rohingya?
Ekaterina Bodyagina (Moscow / Berlin) – Taboo.Borders

Room 3 – Collective Exhibition Artístic Residence FestFoto 2019

Bruna Engel – Montenegro
Bruno Gularte Barreto – Porto Alegre
Bruno Inokawa – Porto Alegre
Erick Peres – Porto Alegre
Henrique Bittencourt – Butiá
Joe Nicolay – Porto Alegre
Larissa Hansen – Tupandi
Laura Moreira – Porto Alegre
Mateus Bruxel – Porto Alegre
Roberto Hurtado – Porto Alegre
Ursula Jahn – Montenegro
Vitoria Macedo – Gravataí

Third floor – April 27 to May 6
Room 1 – Thematic Collective Show – Theater of war

Cris Sims (United States) – War Theater
Alexandro Auler (Brazil) – Kobane / Syria
David Pace and Stephen Wirtz (United States) – Images in Transit
Felipe Abreu (brazil) – APROX. 50,300,000

Room 2 – Thematic Collective Exhibition – Anthropocene Refugees

Emídio Contente (Brazil) – Museum Recinto das Onças
Helen Zout (Argentina) – Disappearances
Bruno Bernardi (Brazil) – Moving Landscape
Beto Skeff (Brazil) – Currais das Almas
Pedro David (Brazil) – Lei Wood
Iara Nunes (Brazil) – Id9037a84

Room 3 – Thematic Collective Exhibition – Anthropocene Refugees

Mariane Lima (Brazil) – Mary, only Mary
Lázaro Roberto (Brazil) – What is the comb that combs you?

Fourth Floor Room – from April 27th to May 6th
Room 1 – Uruguayan Photography Prize

Purgatory – Ignacio Iturrioz

Room 2 – Thematic Collective Exhibition – Displacements

Américo Mariano (Brazil / France) – Genocide in Rwanda
Pablo Piovano (Argentina) – Patagonia in Conflict
J.R. Ripper (Brazil) – Guaranis Kaiowás of Matro Grosso do Sul
José Domingo Laso (Ecuador) – El Borrón
Karen Miranda Rivadaneira (Ecuador) – Piedra Redonda
Cristian Ochoa (Chile) – South American Dream
André Vilaron (Brazil) – African Matrix – An Other Revealed and Unknown

Room 3 – Thematic Collective Exhibition – Displacements

Melba Arellano (Ecuador) – Municipal Palace
Nancy Newberry (United States) – Smoke bombs and border crossing

Portfolio Readings – Only for those previously enrolled.
Lobby of the Iberê Camargo Foundation

April 29 and 30 – from 9:30 a.m. to 12:30 p.m. and from 2:00 p.m. to 5:00 p.m.

Close Menu